Vědecká ilustrace

Galerie

Lesák rumělkový - Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Lesák rumělkový

Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763)

Čeleď: Cucujidae – lesákovití Status: SO, EN
297 x 420 mm

Kresba pastelkami na papíře
Kombinace pastelek Darwent a polychromos od Farber-Castel
2022

Tělo má Lesák rumělkový silně zploštělé, 11–15 mm dlouhé, hlava trojúhelníkovitá s rozšířenými spánky, oči velké, kusadla mohutná. Zbarven rumělkově červeně a slabě lesklé, oči, tykadla a nohy černé. Tmavě žlutá larva s tmavší hlavou je plochá, tykadla má krátká, na posledním zadečkovém článku koncové výrostky ve tvaru V.

Vyskytuje se v květnu až červenci v listnatých lesích, kde se brouci ukrývají pod kůrou odumírajících nebo odumřelých listnatých dřevin. Všechna stadia žijí pod kůrou stromů, celoročně. Dospělí brouci i larvy jsou draví, loví larvy a kukly podkorního hmyzu pod mírně odchlípenou kůrou. Vývoj je min. dvouletý; larva dvakrát přezimuje a v červenci se kuklí, přičemž stadium kukly trvá pouhých ±10 dní. Dospělý brouk zůstává v místě vylíhnutí do následujícího jara, pak je opouští. K plnému vybarvení dospělců dochází asi po třech dnech. K vývoji vyžaduje dostatečný počet padlých či zlomených stromů v souvislých lesních porostech s přirozenou skladbou dřevin.

V ČR můžeme Lesáka rumělkového pozorovat v Beskydech, Podyjí, na Šumavě, v Bílých Karpatech, Pododří, povodí Bečvy, Svratky i Polabí.